Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş'ün Sudan Federal Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Isameldin Mohammed Abdalla'yı Kabulü
09 Mart 2017Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Sudan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Isameldin Mohammed Abdalla’yı ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşmede Sudan heyeti tarafından, Türkiye'nin Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlamış olduğu başarı ve tecrübelerinin Sudan'a aktarılması, Sudan’dan Türkiye’ye giden doktorların eğitim sürelerinin uzatılması, salgın hastalıklarla mücadele konusunda tecrübe paylaşımı ve ekip gönderilmesi talepleri görüşüldü.

Ayrıca Sudan'da bulunan hastanemizde görevlendirilen personelin sürelerinin uzatılması ve Sudan'daki ambulans sisteminin geliştirilmesi, personelin eğitilmesi, ülkemizdeki bilgisayarlı acil sağlık sisteminin Sudan'a transfer edilmesi konularında destek talepleri dile getirildi. Bu hususta ülkemiz tarafından sunulan desteğin devam edeceği ancak Hartum'dan Nyala'ya geçişte ve tıbbı cihazlar konusunda vize kolaylığı sağlanması, personel için lojman desteği ve Türkiye tarafından gönderilen her branş için Sudanlı doktor ve asistan sağlanması talep edildi.