İyi Hal (Good Standing) Belgesi
07 Aralık 2021

Yurtdışında eğitim görmek ya da çalışmak amacıyla Bakanlığımıza başvuranlara Genel Müdürlüğümüzce “Good Standıng Belgesi” verilmektedir.

Bu belge, yurtdışına eğitim ve çalışma amaçlı giden tüm personele verilen bir nevi temiz kâğıdıdır. Belgede kişinin diploma tescil bilgileri ile ülkemizde çalıştığı sürede disiplin cezası alıp almadığı yer almaktadır. Başvuru sahibi ilgili ülke makamlarına bu belgeyi sunarak eğitim ya da çalışma izni almaktadır.

Mesleki İyi Hal Belgesi (Letter of Good Standing) için yapılması gerekenler:

1) Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne hitaben ıslak imzalı dilekçe yazılır. Dilekçede “Yurtdışında kullanılmak üzere İyi Hal Belgesi (Letter of Good Standing) talep etmekteyim” ifadesinin yer alması yeterlidir.

2) Dilekçede, Belge çıktıktan sonra nasıl teslim almak istendiği belirtilmelidir. (e-posta ile teslim alınmak isteniyorsa kişinin ya da gönderilmek istenen kurumun e-posta adresi mutlaka belirtilmelidir.)

3) Dilekçede mutlaka telefon, e-posta adresi gibi iletişim bilgileriniz yer almalıdır.

4) Dilekçeye ek olarak T.C. Kimlik Fotokopisi (Yabancılar için Pasaport Fotokopisi), Tıp Diploması Fotokopisi ve varsa Uzmanlık Belgesi Fotokopisi eklenmelidir. (Fotokopiler mutlaka A4 boyutlarında olmalıdır.)

5) Genel Müdürlüğümüzce “Apostil İşlemleri” yapılmamaktadır.

Dilekçe Bakanlığımıza posta/kargo yoluyla zarfın üzerine T.C. Sağlık Bakanlığı yazılarak; Bilkent Yerleşkesi, Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı 6001. Cad. No:9 Çankaya/Ankara 06800 adresine postalanacaktır.

Not: Başvuru sahiplerinin, İyi Hal Belgesi (Letter of Good Standing) aldıktan sonra 3 ay geçmeden yeni belge talepleri dikkate alınmayacaktır.

eposta: disab.eh@saglik.gov.tr