Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ’ın AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn’ı Kabulü
06 Temmuz 2017

ABGenislemeuyesi1.jpg

Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn’ı 6 Temmuz 2017 tarihinde makamında kabul etti.

Görüşmede Sayın Bakanımız öncelikle bugün Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasına ilişkin tavsiye kararından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek söz konusu kararı bir talihsizlik ve Türkiye için hukuki açıdan hiçbir bağlayıcılığı olmayan bir karar olarak nitelendirdiğini vurguladı.

Sayın Bakanımız, daha sonra Türkiye’nin AB’ye, AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı olduğunun dile getirerek önümüzdeki dönemde işbirliğinin geliştirilmesini işaret etti.

Suriyeli mülteciler konusuna da değinen Sayın Bakanımız, onları misafir olarak gördüklerini ve kendilerinden de ayırmadıklarını dile getirerek, 2011 yılından bu yana 232.000 Suriye’li annenin doğum yaptığını, bu rakamın birçok AB ülkesinin yıllık doğum oranından daha fazla olduğunu belirtti. Krizin başladığı ilk günden itibaren tüm bu hizmetleri insani vazife olarak yaptığımızı vurgulayarak AB’nin de bu konudaki taahhütlerini yerine getirmesini beklediklerini, ancak herhangi bir destek olmasa bile Türkiye’nin bu misafirlere hizmet vermeye devam edeceğini, Hükümet olarak bugüne kadar AB desteği olmadan 86 adet göçmen sağlığı merkezi açıldığını ifade etti.

Sayın Bakanımız, ülkemizle ilgili zaman zaman AB yetkilileri tarafından bazı eleştiriler dile getirildiğini, ancak bu coğrafyada Türkiye’den daha demokratik bir ülke bulamayacaklarını vurguladı.

Sayın Bakanımız son olarak 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türkiye’nin Avrupalı dostlarından beklediği desteği zamanında göremediğini dile getirdi. Türkiye ve Avrupa’nın kaderinin birlikte çizildiğine inandığını belirterek Sayın Bakanımız “bu nedenle mutlak surette ortak zeminlerde buluşmamız gerekir” dedi.

AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ise Sağlık Bakanlığı nezdinde Türk Hükümeti’nin Suriyeli mültecilere verdiği desteği takdire şayan bulduklarını ve bu konuda birlikte çalışmaya devam edeceklerini ifade ederek sözlerine başladı. Bu alanda mali kaynak ayrılması konusunda süreci hızlandırdıklarını, bu birlikte çalışma yoluyla başlatılan proje kapsamında da göçmen sağlığı merkezleri kurulacağını ifade etti. Bu merkezlerde öncelik olarak Suriyeli sağlık personelinin çalışmasını arzu ettiklerini belirten Hahn, verilen hizmetlerin tanıtılması ve duyurulması gerektiğini de sözlerine ekledi. Demokrasi konusunda aynı gemide olduklarını belirten Hahn, AB nezdinde olmasa da bireysel bazda bazı üye ülkelerin darbe girişimini kınadıklarını da dile getirdi.