T.C. Sağlık Bakanlığından Yemen’deki Kolera Salgını İçin 20 Milyon TL’lik İlaç ve Tıbbi Malzeme Desteği
10 Temmuz 2017Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda “Umudu Ol” kampanyası kapsamında yürütülen insani yardım faaliyetleriyle eş zamanlı olarak, Yemen’de meydana gelen kolera salgınından etkilenenlere T.C. Sağlık Bakanlığı’nca 20 milyon TL değerinde Sahra Hastanesi, ilaç ve tıbbi malzeme gönderiyor. 

Yardım paketi içerisinde; 
-Tam teşekküllü 2 Sahra Hastanesi, 
-47 ton ilaç,
-70 ton tıbbi malzeme,
olmak üzere toplamda 120 ton malzeme bulunuyor. 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Dünya Sağlık Asamblesi vesilesiyle Mayıs ayı içerisinde Cenevre’de Yemen Nüfus ve Halk Sağlığı Bakan Yardımcısı ile görüşmüştü. Bakan Akdağ, 7 Haziran 2017 tarihinde Ankara'da kabul ettiği Yemen Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abdallah Ali Fadhel Al Saadi’den Yemen’deki kolera salgınıyla ilgili son durum hakkında aldığı güncel bilgilerden sonra hazırlattığı 120 tonluk ilaç ve insani yardım malzemesini Yemen’e gönderiyor. 

Haziran ayı ortasında İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından uçak ile gönderilmesi planlanan yardım malzemeleri, gerekli uçuş izinlerinin gecikmesi nedeniyle İskenderun Limanı’ndan 09 Temmuz 2017 Pazar günü hareket edecek gemi vasıtasıyla Yemen’e ulaştırılacak. Geminin bir hafta içerisinde Yemen'de olması bekleniyor. 

Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen yardım malzemeleri, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’ndan temin edilen kolera tedavisinde kullanılacak serumlar (takviye mayileri), antibiyotikler, Oral Rehidratasyon Sıvısı(ORS), dezenfektanlar, vitamin ilaçları, parenteral beslenme ürün ve setleri, süt tozu ve hasta muayenesinde kullanılacak tansiyon aleti, muayene setleri, kateter, enjektör, gaz kompresleri, koruyucu elbiseler ve eldiven ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan temin edilen içme sularının dezenfeksiyonu için kullanılacak klor tableti ve klor ölçüm cihazı, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden temin edilen tam teşekküllü 2 Sahra Hastanesi ve diğer gıda ve insani yarım malzemesinden oluşan 120 tonluk ilaç ve tıbbi malzemeyi içeriyor. 

Yemen'deki mevcut durum dolayısıyla sağlıklı su ve gıda maddelerine erişimin kısıtlı olması nedeniyle  ortaya çıkan kolera salgınında bu güne kadar dörtte biri çocuk olmak üzere 1.500’ün üzerinde insan hayatını kaybetti. Kolera salgınından etkilenenlerin sayısı da 246 bine yaklaştı. 

DSÖ ‘den yapılan son açıklamaya göre, kolera salgını bütün illerde hızla yayılmaya devam ediyor. Sadece 2 ayda 200 binden fazla şüpheli vaka tespit edildi. Her gün ortalama 5.000 yeni vaka artışı yaşanmakta. 

Ayrıca Yemen’de yaşanmakta olan iç karışıklık ve çatışmalar nedeniyle 21 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duymakta olup, 12 milyon kişi ciddi hastalık ve açlık pençesinde yaşamını sürdürmeye çalışmakta. 2 Milyon çocuk ise açlık sınırı altında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Halen mevcut sağlık tesislerinin sadece %40’ı faaliyette olup personel ve ilaç tıbbi malzeme eksiklikleri nedeniyle ancak sınırlı sağlık hizmeti verebilmekte.

T. C. Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz yıl sonunda da hasta ve refakatçilerden oluşan 183 Yemen vatandaşını 30.12.2016 tarihinde ülkemize getirerek Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınmasını sağlamıştı. Tedavileri tamamlanan 161 kişi Aden’e dönerken, tedavi süreçleri devam eden 22 Yemen vatandaşı da önümüzdeki günlerde ülkelerine gönderilecek.

Sağlık Bakanlığınca daha önce de Somali’deki kolera salgını için ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz ile diğer yardım malzemeleri göndermişti. 24 tonluk ilaç ve tıbbi malzeme ile tam teşekküllü Halk Sağlığı Laboratuvarı cihazları, “Umudu Ol” kampanyası ile Türk Kızılayı tarafından 5 Haziran 2017 tarihinde yola çıkan ve 11 günlük deniz yolculuğunun ardından 16 Haziran 2017 tarihinde başkent Mogadişu’ya varan “Sebat” isimli İnsani Yardım Gemisi ile Somali'ye ulaştırılmıştı. Mogadişu’da bulunan Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan doktor ve sağlık personeli, salgın bölgesinde hizmet vermek üzere Sağlık Bakanlığımızca görevlendirilmişti. 

yemen2.jpg