Afrika Sağlık Kongresi (20-21 Temmuz 2017)
01 Ağustos 2017

sd.jpg
Bakanlığımız, Hayat Vakfı, FIMA ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen Afrika Sağlık Kongresi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan katılımcılara hitap etti.

Dolmabahçe Sarayında yapılan kongrenin gala yemeğine Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan’ın yanı sıra yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda davetli katıldı.
Sn. Dr. Ahmet Demircan.jpg
Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine besmele ile başlayarak, “Afrika'da Sağlık Kongresi'nin başarı ile geçmesini Allah’tan temenni ediyorum. Özellikle dünyanın 40 farklı ülkesinden kongreye gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. İçinden geçtiği onca sancılı döneme rağmen ülkemiz Afrikalı dostlarının yanında olmaya azami gayret göstermiştir. Elbette Afrika kıtası ile ilişkilerde asıl büyük dönüşüm AK Parti iktidarı ile başlamıştır” dedi.

Türkiye’nin Somali’de büyük bir büyükelçilik binası bulundurduğunu hatırlatan Erdoğan, az gelişmiş ülkelere ciddi bir yardım yapıldığını kaydederek, “Somali’ye kimsenin uğramadığı dönemde ilk defa bir Başbakan olarak 2007 yılında gittik. Somali’ye dünyanın bakışını değiştirdik. Bizim en büyük büyükelçilik tesisimiz Somali’dedir. 80 dönümlük gayet geniş. Ne Amerika’nın ne İngiltere’nin orada böyle bir büyükelçilik binası var. Onlar orada konteynır içerisinde hizmet veriyorlar. Hastaneyi orada biz kurduk. Modern bir hastane kurduk Somali’de. Ayrıca orada öğrenci yetiştirme çalışmalarına başladık. Her zaman yanlarında olacağız.” diye konuştu.

Etkinlikte konuşan Sağlık Bakanımız Dr. Ahmet Demircan, medeniyet krizinin sona ereceğini ifade ederek, "Medeniyet krizi elbette sona erecek, bu şekilde devam edemez, o ses Türkiye'den çıkıyor, o ses Afrika'da, Ortadoğu'da, Uzakdoğu'da yankısını buluyor, bütün dünyayı kaplayacak. Dünya beşten büyüktür." dedi. Bakan Demircan "İnsanlığı sömürülecek eşya mesabesinde gören bir anlayış, bütün dünyayı kendisine almak isteyen bir anlayış, mülk edinme hırsıyla dünyaya saldıran bir anlayış, 'kaynaklar yetersiz ihtiyaçlar sonsuz' saplantısıyla bilinen anlayış son 300 yıldır dünyaya adeta saldırıyor. Bunun önüne geçecek, çağrıyı taşıyan insanlar bugün artık bir araya gelebiliyor. Onların o suni, dayatmacı, büyüklük iddialarına karşı biz de varız. Dünya hepimizin, dünyanın kaynakları hepimize yeter. Yeter ki biz ihtiyaçların sonsuzluğunu değil, ihtirasların sonsuz olduğunu görelim." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Müslüman Tıp Birlikleri Federasyonu tarafından başarı ödülüne layık görülen Doktor Musa Muhammed Nordi'ye ödülünü takdim etti.

 2017-07-21-yemek-18.jpg