Dünya Sağlık Örgütü 67. Avrupa Bölge Komite Toplantısı, Budapeşte
18 Eylül 2017Dünya Sağlık Örgütü 67. Avrupa Bölge Komite Toplantısı (RC67) Macaristan’ın Budapeşte kentinde gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımız, Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş Başkanlığındaki heyetimiz tarafından temsil edilmiştir.
Toplantıda başta BM Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi 2030'un sağlık hedeflerinin DSÖ Avrupa Bölgesi politikaları ile uyumlaştırılması olmak üzere bölgeye ilişkin bir çok sağlık gündemi ele alınmıştır.

rc67-3.jpg

Toplantıda sağlık alanında ikili ilişkilerin geliştirilmesi için ikili görüşmeler gerçekleştiren Müsteşarımız aynı zamanda DSÖ Genel Direktörlüğüne yeni seçilen Dr. Tedros Adhonom ile de bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmuştur.

Toplantıda tüm katılımcılara ülkemiz adına hitap eden Müsteşarımız, konuşmasında DSÖ politikaları, küresel ve bölgesel sağlık sorunları ve ülkemiz perspektifine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştur.

rc67-4.jpg

RC67 toplantısı vesilesiyle Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Kazakistan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Alexey Tsoy ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Görüşmede Kazakistan tarafı ülkemizin PPP tecrübeleri, hastane bilgi sistemleri, acil sağlık hizmetleri, ilaç fiyatlandırması ve ilaç takip sistemi tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtmişler, ayrıca sağlık turizminin iki ülke arasında artırılmasını talep etmişlerdir.

Görüşmede çok kısa bir süre içerinde vakit kaybetmeden karşılıklı ziyaret gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

rc67-5.jpg