Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan'ın Somali Ziyareti
22 Kasım 2017Somali’nin başkenti Mogadişu’da 14 Eylül Cumartesi günü meydana gelen patlama nedeniyle Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan ile Sayın Müsteşarımız Prof.Dr. Eyüp Gümüş ve 31 kişiden bir heyetle birlikte 15 Ekim Pazar gecesi saat 23.00’de Mogadişu’ya gitmiştir.

Ayrıca Genel Kurmay Başkanlığının ambulansa dönüştürülen dönüşte yaklaşık 70-80 yaralıyı Türkiye’ye taşıyabilecek kargo uçağı Pazar gecesi saat 01.00 civarında ilave tıbbi malzeme ve ilaç takviyesi yola çıkmıştır. 

Heyette  2'si Pratisyen, 14 Uzman Doktor ve 12 Yardımcı Sağlık Personeli olmak üzere 26 ilave Sağlık Personeli bulunmaktadır.

Sayın Bakanımız Mogadişu’da havalaanında Somali Başbakanı, Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı tarafından karşılanmıştır.

Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan ve Somali Sağlık Bakanı Dr Fawziya Abikar Mogadişu Somali Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Sağlık Bakanlığımız tarafından işletilen Somali’deki Hastanede 23'ü Doktor olmak üzere toplam 91 Türk Personel görev yapmaktadır.

Hastane’den alınan bilgilere göre; Somali’nin başkenti Mogadişu’da 14 Eylül Cumartesi günü Saat 15.30 civarı kilometre 5 diye bilinen Mogadişu’daki Recep Tayyip Erdoğan Hastanemize yakın bölgede, şiddeti hastanemizde de hissedilen bir patlama olduğu, hastanemize gece saat 24.00'e kadar 200'ü aşkın yaralı getirildiği, yaralılardan 143'ü yatarak tedavi altında alındığı, 60 civarında yaralı hastanın tedavileri ayaktan yapılarak  gönderildiği, şu an itibariyle hastanemizde yatan 80 civarında yaralı bulunduğu, hastaneye gelenlerden 11’inin hayatını kaybettiği, toplamda olay yeri dahil diğer hastanelerde 336 kişinin hayatını kaybettiği, hastanemizdeki yaralılardan acil tedavi ve ameliyat gerekenlerin tedavileri yapıldığı, ve halen Türkiye’ye transfer edilecek durumu ağır 9 hasta bulunduğu öğrenilmiştir.

Söz konusu patlamada yaralanan 35 Somali vatandaşı tedavi olmak üzere bugün ülkemize doğru yola çıkmış olup, tedavilerinin Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi ve Polatlı Devlet Hastanesinde yapılması planlanmaktadır.


somalipatlama1.jpg
somalipatlama2.jpg
somalipatlama3.jpg
somalipatlama4.jpg
somalipatlama5.jpg
somalipatlama6.jpg
somalipatlama7.jpg