İslam İşbirliği Teşkilatı Sağlık Yönlendirme Komitesi Ülkemiz Başkanlığında Toplandı
22 Kasım 2017

iittop1.jpg

İslam İşbirliği Teşkilatı Sağlık Yönlendirme Komitesi Toplantısı S. Arabistan Cidde’de başladı. İslam İşbirliği Teşkilatı çatısı altında sağlık alanında sorumluluk üstlenen ve ülkemizin de aralarında bulunduğu Lider Koordinatör Ülkeler Grubu bir araya geldi.

Dış politika sürecinde bölgesel ve küresel anlamda barış, refah ve istikrarın temini ve sürdürülmesi yönünde dinamikleri en aktif şekilde kullanan Türkiye, 2015 yılından itibaren İİT Sağlık Yönlendirme Komitesi Başkanlığı’nı yürütüyor.

Ülkemiz adına Bakanlığımız Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş toplantıya başkanlık yapıyor. Toplantı kapsamında, İİT’nin geçmiş iki yılda yürütmüş olduğu faaliyetler ile bir sonraki Bakanlar Konferansı’nda ele alınması öngörülen konular görüşülüyor.

5 Kasım 2017 de başlayan toplantı kapsamında bir araya gelen Lider Koordinatör Ülkeler grubu farklı tematik alanlarda geçmişte neler yapıldığını, gelecekte ise İslam Dünyası için neler yapılabileceğini masaya yatırdı.

Sağlık alanında insan odaklı ve insani politika yaklaşımıyla önemli bir rol üstlenen ülkemizin, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın sağlık alanında da kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi, işbirliği olanaklarının artırılması ve küresel sağlıkta teşkilatın daha fazla rol edinmesi hedefleriyle çalışmalarına devam edeceği belirtildi.