Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan'ın Irak Sağlık Bakanı Dr. Adeelah Hammood Hussein’i kabulü
07 Şubat 2018Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan Irak Sağlık Bakanı Dr. Adeelah Hammood Hussein ve beraberindeki heyeti 7 Şubat 2018 tarihinde makamında kabul etti. Bakanlık makamında gerçekleşen görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Irak Sağlık Bakanı Dr. Adeelah Hammood Hussein ve beraberindeki heyeti Türkiye’de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bakan Demircan, bu görüşmenin iki ülkenin sağlık alanında yaptığı işbirliğine katkı sunacağını belirterek, Türkiye ile Irak arasında işbirliği yapılabilecek ilaç sanayinden sağlık turizmine kadar çok geniş alanlar olduğunu söyledi. “Karşılıklı iş birliği içerisinde ilaç dahil birçok ürünü birlikte üretme imkanımız var” diyen Demircan, bu ilişkilerin geliştirilmesi durumunda hem dışa bağımlılığın ortadan kalkacağını hem de ülke kaynaklarının dışarıya gitmeyeceğini söyledi. Türkiye’nin sağlık alanında son on beş yılda elde ettiği bilgi birikimini kardeş ülkelerle paylaşmayı ilke olarak kabul ettiğini vurgulayan Demircan, Irak ile de bu bilgi birikimini paylaşacaklarını kendilerine bildirdiklerini söyledi.

Irak’ın bölgenin önemli bir ülkesi olduğunu ve son yıllarda yaşadığı sıkıntılardan bir an önce kurtulacağına inandığını belirten Demircan, “Irak ile Türkiye birbirlerinin elinden tutup bölge ve dünya barışına katkı sunacak ülkelerdir” dedi. Irak ile Türkiye arasında daha önce imzalanan iş birliği protokollerinin hem işlerliğini artırmak hem de yenilemek için bir iradenin oluştuğunu aktaran Demircan, “Önümüzdeki günlerde iş birliği protokollerini yenileyip işlerliğini daha da artıracak adımları atacağız” diye konuştu.

Irak Sağlık Bakanı Hussein de nazik daveti için Bakan Demircan’a teşekkür etti. Bu ziyaretin iki ülke arasında sağlık alanında yeni bir açılıma vesile olacağını söyleyen Dr. Adeelah Hammood Hussein, iki ülke arasındaki mutabakat zaptının genişletilmesi ve yenilenmesi konusunda Bakan Demircan ile hemfikir olduklarını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın tecrübesinden istifade etmek istediklerini dile getiren Dr. Adeelah Hammood Hussein, şunları söyledi: “Özellikle ilaç üretimi konusunda rağbetimiz var. İkili ilişkilerimizi sadece sağlık alanında değil bütün alanlara yaymak istiyoruz. Özellikle organ nakli ve kanser hususunda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Irak hükümeti bu hususta yatırım kapılarını Türk firmalarına tamamen açmıştır. Şu anda birçok firma Irak’ın çeşitli bölgelerinde hastane inşa etmektedir. Bu nedenle iki ülke arasındaki işbirliğinin devam etmesinin iyi olacağına inanıyorum”.

iraksb2018-2.jpg

iraksb2018-1.jpg