Nijer’in Ankara Büyükelçisi Salou Adama Gazibo'nun Genel Müdürlüğümüzü Ziyareti
28 Mart 2018

nijerbe01.jpg

Nijer’in Ankara Büyükelçisi Salou Adama Gazibo 28 Mart 2018 tarihinde Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etmiş ve Genel Müdür Dr. Selami Kılıç ile makamında görüşmüştür.

Görüşmede, karşılıklı mutabakat ile nihai hale getirilen Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesinin Açılması, Ortak İşletilmesi ve Devredilmesi İle İlgili Protokol’ün önümüzdeki dönemde imzalanmasına ilişkin süreç ile Nijer Halk Sağlığı Bakanı Dr. İdi Illiassou Mainassara’nın 19-22 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenmesi planlanan 1.Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Kongresi’ne davet edilmesi konuları ele alınmıştır.

Genel Müdür Dr. Selami Kılıç, konuya ilişkin Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan’ın meslektaşına muhatap davet mektubunu Nijer’in Ankara Büyükelçisi’ne elden tevdi etmiş, Nijer Halk Sağlığı Bakanının bahse konu Kongre’ye katılması durumunda, söz konusu protokolün bu ziyaret vesileyle imzalanabileceğini vurgulamıştır. Görüşmede, iki ülke arasında mevcut 8 Ocak 2013 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijer Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma kapsamında Nijer’e sağlanan 50 hasta tedavi kontenjanının kullanımına ilişkin hususlarda da görüş alışverişinde bulunulmuştur.