Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş'ün ABD Ziyareti (30 Kasım-4 Aralık 2015)
08 Kasım 2016


Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş beraberinde TUSEB Yönetim kuruluyla birlikte, 30 Kasım – 4 Aralık 2015 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etti. Söz konusu ziyaret ile ilgili Basın Bildirisi aşağıdadır:

21. yüzyılın eşiğinde, hastalıkların, bilimin, teknolojinin ve toplumların büyük bir hızla geliştiği bugünlerde Türkiye olarak, geleceğe doğru sağlıklı adımlar atmaya devam ediyoruz. Çalışan, teknoloji üreten, çare arayan, birikimli bir ülke olarak Türkiye, bilimini, kaynaklarını, enerjisini ve gücünü sağlık alanında da göstermek için bir süredir dünyadaki bilim merkezlerini yakından takip etmektedir. 

Türkiye’de sağlık alanındaki Araştırma ve İnovasyonu destekleyerek geliştirecek ve bu projelere finansal kaynak sağlayacak olan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı-TÜSEB, Sağlık Bakanlığımız bünyesinde 2015 yılında kuruldu.

Washington-Boston hattında bizim 600'ü Biyoteknoloji uzmanı olmak üzere, toplam 1000 civarında Türk Sağlık Bilim İnsanımız çalışmaktadır. Her geçen gün yeni yeni buluşlara imza atan Sağlık Bilimleri son zamanlarda, Genetik temelli Kişiselleştirilmiş Tıp tedavilerine yönelmiştir. Biz de, bu alanda Hükümetimizin 2023 Hedefleri kapsamında, bilimsel çalışmalarımızı güçlendirerek Sağlıkta Ar-Ge ve yenilikçi ürün geliştirmeye yönelik adımlar atmaya başlıyoruz. 

Washington Büyükelçiliğimiz ve Boston Başkonsolosumuzun büyük gayretleriyle Bütün dünyanın yakından tanıdığı, çok değerli Türk Bilim İnsanlarımızın Yöneticiliğini yaptığı; Boston'da: Gökhan Hotamışlıgil Araştırma Merkezi, Alpdoğan Kantarcı'nın Forsyth Araştırma Merkezi, Harvard Üniversitesinde Rıfat Atun'un Direktörlüğünü yaptığı Global Sağlık Bölümü, New Haven Yale Üniversitesinde; Amerikan Tıp Akademisi Üyesi Murat Günel'in Genom Laboratuvarı'nı ziyaret edip incelemelerde bulunduk. Yale Tıp Fakültesi Dekanı ve Yale-New Haven Hastanesi Başkanıyla bir araya gelip Bakanlığımız, Yale Tıp Fakültesi ve Yale New Haven Hastanesi arasında Sağlık Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzaladık.

Ziyaretlerimiz sırasında, Yale Tıp Fakültesi, Harvard Üniversitesi, Massachuset General Hospital- MGH ile Türkiye'de başlatmayı düşündüğümüz Onkogen ve Genom Projesiyle ilgili yararlı görüşmeler gerçekleştirdik. Ayrıca, NIH Başkanı Francis Collin'le görüştük, bilimsel araştırmalarda işbirliği imkanlarını konuştuk.