KKTC Sağlık Bakanı Dr. Salih İzbul ve Beraberindeki Heyetin Ülkemizi Ziyareti (16 Eylül 2015)
08 Kasım 2016


Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu, KKTC Sağlık Bakanı Dr. Salih İzbul ile Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi'ne (SAKOM) ziyaret gerçekleştirdikten sonra heyeti makamında kabul etti.

Ortak bir basın toplantısı düzenleyen iki Bakan, daha sonra heyetler arası öğle yemeğinde bir araya geldi.

Bilindiği üzere Ülkemiz ile KKTC arasında özel bir bağ ve iki halk arasında güçlü bir dayanışma vardır. İki ülke arasında tüm sektörlerde giderek derinleşen işbirliği çerçevesinde sağlık alanındaki işbirliği çalışmaları da hız kazanmıştır.

KKTC ile sağlık alanındaki ilişkilerimiz, 24 Mart 2008 tarihinde imzalanan “Sağlık İşbirliği Anlaşması” çerçevesinde yürütülmektedir. Mevcut sağlık işbirliği anlaşmasına ilaveten geçtiğimiz yıl imzalanan, uzman eğitimi ve değişimini de kapsayan ek protokol ve kardeş hastane protokolü ile Bakanlıklarımız arasındaki verimli işbirliği faaliyetleri daha ileri seviyeye taşınmıştır.

Önümüzdeki dönemde de mevcut işbirliğini daha da ileriye götürecek ve KKTC sağlık sektörünün gelişmesine katkılar sağlayacak her tür destek Bakanlığımız tarafından verilecektir.  Bakanlığımız, Kıbrıs Türk halkının refah ve mutluluğu için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya aynı kararlılıkla devam edecektir.