Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan, Filistin Sağlık Bakanı ile görüştü
31 Mayıs 2018

DSC_5272.JPG

Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Demircan Filistin Sağlık Bakanı Dr. Jawad Awad’ı makamında kabul etti.

Sayın Bakanımız, Filistinli mevkidaşını Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Üç dinin kutsal saydığı Kudüs’ün İsrail devlet terörü altında olduğunu, Müslümanların ilk Kıblesi Mescid-i Aksa’nın mahzun olduğunu söyledi.

Tarihin, bu mazlum milletin mücadelesini övgüyle yazacağını ifade eden Sayın Bakanımız,  “Biz haklıdan ve mazlumdan yana olan duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Bütün dünya sırtını dönse bile, Filistinli kardeşlerimizi onurlu direnişleri sırasında yalnız bırakmayacağız. İnsanlıktan nasibini almamış zalimler o kadar azgınlaştılar ki, yaralıların Türkiye’ye getirilerek tedavi edilmelerine bile müsaade etmediler.” diye konuştu.

Filistin Sağlık Bakanı Awad ise, gördüğü misafirperverlikten ötürü Sayın Bakanımıza teşekkür etti. Türkiye’nin kendilerine her zaman maddi ve manevi açıdan destek olduğunu belirten Awad, “Biz bu anlamda sadece dost değil kardeş ülkeyiz. Siz Filistin için nefes almamızı sağlayan ak ciğerlerimiz gibisiniz. O yüzden sizlere tüm desteklerinizden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Görüşmenin ardından iki Bakan TİKA tarafından yapımı tamamlanan “Gazze Filistin - Türkiye Dostluk Hastanesi’nin Açılması, Ortak İşletilmesi ve Devri’ne ilişkin Protokol” ile “Filistin Vatandaşlarının Tıpta Uzmanlık Eğitimini Türkiye’de Almasına Dair Protokol’ü imzaladı.

Söz konusu protokol ile, Gazze bölgesinde açılacak 180 yatak kapasiteli hastaneyi, 3 yıl süre ile Türkiye ve Filistin Sağlık Bakanlıklarının müştereken işleteceğini kaydeden Sayın Bakanımız, “3 yıllık sürenin sonunda ayrı bir protokol ile hastane işletmesini Filistin tarafına devredeceğiz. Bakanlığımızın devirden sonra 3 yıl süreyle, izleme ve koordinasyon sorumluluğu devam edecek” dedi.  • DSC_5185.JPG
  • DSC_5317.jpg
  • DSC_5348.JPG
  • DSC_5357.JPG