Sayın Bakanımızın Pakistan Büyükelçisi Sohail Mahmood’u Makamında Kabulü (1 Nisan 2015)
08 Kasım 2016

Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliğine geçtiğimiz Mart ayında atanan Sohail Mahmood, Sayın Bakanımızı makamında ziyaret etti. 1991-94 yılları arasında da ülkemizde görev yapan Sayın Büyükelçi, Pakistan diplomasisinde Türkçe bilen tek Büyükelçi olarak tanınmaktadır.

Görüşmede kendi görev süresinde iki ülke ilişkilerinin en yüksek düzeye ulaşması gayesine hizmet edeceğini belirten Sayın Mahmood, bugüne kadar Türkiye’nin Muzaffergarh Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesi’nin hizmete girmesi hususu başta olmak üzere Pakistan’a sağladığı her türlü desteğe teşekkür etti. Sağlıkta işbirliğinin ikili ilişkilerde öncü bir alan olduğunu vurgulayan Sayın Büyükelçi, tarafların bundan sonra işbirliği alanlarını derinleştirerek ilerlemeleri gerektiğini ve bu kapsamda Pakistan Sağlık Bakanlığınca önerilen bir takım başlıklarda ortak çalışmaların hayata geçirilebileceğine dikkat çekti.

Sayın Bakanımız ise Sayın Büyükelçiyi yeni görevinden ötürü kutlayarak eskiden olduğu gibi ülkeler arasında dostluk ve işbirliğinin artarak gelişmesini umduğunu ifade etti. Sadece hastane konusunda değil, sağlığı ilgilendiren hemen her alanda verimli çalışmaların Türkiye ve Pakistan’ın yararına olacağına vurgu yapan Sayın Bakanımız, Pakistan’a 15 bin doz menenjit aşısı hibe edilmesine dair anlaşmanın Türk tarafınca imzalandığını ve Pakistan tarafının da metni imzalamasının beklendiği bilgisini Konuk Büyükelçiye aktardı.