2. Uluslararası Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayı (3-7 Aralık 2014 – İstanbul)
08 Kasım 2016


Türkiye son 12 yılda sağlık alanında dünyanın takdir ettiği önemli başarılara imza attı. Bu gelişmeler sayesinde Türkiye; sağlık eğitiminde, sağlık turizminde ve her türlü sağlık hizmet sunumunda bölgesel cazibe merkezine döndü.

Bu dönemde tüm dünya ülkelerinden Türkiye’de eğitim almak isteyen yabancı öğrenci taleplerinde de büyük artışlar oldu.

Bugüne kadar Türkiye’de sağlık eğitimi almış, Türkiye mezunu yabancı doktor sayısı 3.500 kadardır. Halen eğitimini sürdürenlerle bu sayı artış göstermektedir. Bu dış potansiyelin değerlendirilmesi ve ülkemiz ile olan sıcak ilişkilerinin devamlılığı ve Türkiye için birer gönüllü sağlık elçisi olacağı düşüncesiyle 13 - 17 Haziran 2013 tarihinde İstanbul’da 1. Uluslararası Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayı düzenlendi.

İlk Kurultayda alınan olumlu sonuçlar ve geri bildirimler neticesinde 2. Uluslararası Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayı “Sağlık Alanında Ortak Politika ve Strateji Geliştirme” ve “Sağlık Turizmi” ana başlıklarında 3 – 7 Aralık 2014 tarihinde İstanbul’da düzenlendi.

Toplantıya yurtiçinden ve 40 farklı ülkeden gelen yaklaşık 450 kişi katıldı. Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun açılışını gerçekleştirdiği Kurultaya Kırgızistan Sağlık Bakanı Dr. Talantbek Batıraliev, Kosova Sağlık Bakanı Dr. Ferid Agani, Zanzibar Sağlık Bakanı Dr. Rashid Seif Suleiman, Makedonya Dış Yatırımlar Bakanı Furkan Çako, Acaristan Sağlık Bakan Yardımcısı Levan Gorgiladze ve Kosova Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Kadir Hüseyin katıldı.

Belirlenen ana konu başlıkları çerçevesinde çok sayıda B2B görüşmesi gerçekleştirildi. Ayrıca Sağlık Bakanlığımızın açtığı standa ve B2B bölümündeki görüşme masasına katılımcılar yoğun ilgi göstererek, Bakanlığımızın çalışmaları hakkında bilgi aldılar.