Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün Gürcistan Temasları
02 Temmuz 2018Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş,Gürcistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmek, sağlık sistemini incelemek ve Üroonkoloji Kongresi’ne katılmak üzere beraberindeki heyet ile birlikteGürcistan’ı ziyaret etmektedir.
Ziyaret kapsamında Gürcistan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Maıa Lagvılava ile Sn. Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş arasında 29 Haziran 2018 Cuma günü yapılan görüşmede, acil ve afetlerde sağlık hizmetleri, ilaç-tıbbi cihaz ve sağlık turizmi konularındaki muhtemel işbirliği alanları ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, ülkemizin son yıllarda başarıyla gerçekleştirdiği sağlıkta dönüşüm projesi kapsamındaki kazanımları doğrultusunda Gürcistan’a sağlık sistem desteği sağlanması hususu da ifade edilmiştir. Şehir hastaneleri ve kamu özel ortaklığı mekanizmasına da değinilen görüşme vesilesi ile Sayın Müsteşarımız Dr. Lagvılava’yı ülkemize davet etmiştir.
Hali hazırda Gürcistan olarak ülkemizdeki başarılı sağlık sistemimizi yakından takip ettiklerini belirten Bakan yardımcısı ayrıca Gürcitan’da bir yıldır uygulanan aile hekimliği sistemini geliştirmek için ülkemizin tecrübelerine ihtiyaç duyduklarını belirtmiştir.
(Resimler/İkili Görüşme)
Aynı zamanda Üroloji Profesörü olan Sayın Müsteşarımız, ziyaret kapsamında ayrıca kurucusu olduğu Avrasya Üroonkoloji Derneği tarafından düzenlenen Avrasya 8. Üroonkoloji Kongresi’ne katılım sağlamış ve açılış konuşmasını yapmıştır.
Sayın Müsteşarımız kongrede yapmış olduğu konuşmada,Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı olarak bölge ülkelerinin bilim ortak paydası etrafında bir araya gelmesini, görüş alışverişinde bulunmasını, karşılıklı öğrenme fırsatlarının değerlendirilmesini ve her şeyden önemlisi dostlukların pekiştirilmesi çabalarına destek olmayı önemsediklerinin altını çizmiştir. Sözlerine “Bu önemli kongreyi sahiplenmesi ve gerekli desteği sağlaması sebebiyle Gürcistan Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerimi sunuyorum. İki ülke arasında sağlık alanındaki işbirliğinin artarak devam etmesini temenni ediyorum” şeklinde tamamlamıştır.
(Resimler/Kongre)
Ziyaret kapsamında ayrıca Sayın Müsteşarımız ve beraberindeki heyet onuruna T.C. Tiflis Büyükelçisi Sayın Fatma Ceren Yazgan tarafından bir akşam yemeği verilmiştir. Yemekteher iki ülke arasındaki mevcut ilişki ve işbirliği alanlarınızın geliştirilmesi adına atılabilecek adımlar görüşülmüştür. 

 
  • İkili Görüşme-1.JPG
  • İkili Görüşme-2.JPG
  • İkili Görüşme-3.JPG
  • Kongre-1.JPG
  • Kongre-2.JPG
  • Kongre-3.JPG
  • Kongre-4.JPG