Enfeksiyon Kontrolü ve Yoğun Bakım 1. Tur Eğitim Programı
13 Temmuz 2018İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelere yönelik olarak hazırlanan Enfeksiyon Kontrolü ve Yoğun Bakım 1. Tur Eğitim Programı, Sağlık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan 22 sağlık personelinin katılımı ile 25 Haziran – 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Bakanlığımızca geliştirilerek uygulamaya konulan eğitim programı ile paydaş ülkelerde kalifiye sağlık insan gücü kapasitesinin güçlendirilmesi ve özellikle İİT Üyesi Ülkelerde enfeksiyon kontrolü ve yoğun bakım alanlarında sunulan hizmet kalitesinin artırılması hedeflenmektedir.

Bir hafta süren teorik eğitimler kapsamında, Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan ve alanında uzman saygın hocalarımız tarafından;

- Epidemiyoloji ve Sürveyans

- Enfeksiyon Kontrol Yöntemleri, 

- Sterilizasyon / Dezenfeksiyon / Antisepsi,

- Yoğun Bakım Hemşireliği,

- Yoğun Bakımda Kapsamlı Hasta İzlemi,

- Ventilasyon ve Oksijenizasyon Uygulamaları,

- Temel ve İleri Yaşam Desteği,

- Kardiyovaskuler Sistem Hastalıkları,

- Çoklu Sistem Sorunları ve Bakımı ve

- Ulusal Hastane Enfeksiyon Sürveyans Programı(UHESA)

konularında dersler işlenmiştir.

Teorik eğitimleri takiben,  2 hafta süren pratik eğitimler Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde gerçekleştirilmiştir.

Eğitim programı kapsamında, 07 Temmuz 2018 Cumartesi günü düzenlenen Konya Gezisi ile katılımcılarımızın hem birbirleri ile kaynaşması ve hem de tarihi ve kültürel değerlerimiz hakkında bilgi sahibi olmaları da sağlanmıştır.

Eğitim programının sonunda, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç ve SESRIC Genel Direktörü Büyükelçi Musa Kulaklıkaya tarafından kursiyerlere katılım sertifikaları verilmiştir.

Enfeksiyon Kontrolü ve Yoğun Bakım Eğitim Programına, 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecek 2. ve 3. tur eğitimlerle devam edilecek olup, İİT üyesi 10 ülkeden sağlık çalışanlarına teorik ve pratik eğitimler verilerek mesleki bilgi ve tecrübelerinin artırılması planlanmaktadır.

  • IMG_9039.JPG
  • IMG_9050.JPG
  • IMG-20180713-WA0003.jpg