Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve DSÖ Türkiye Ülke Ofisi Başkanı Dr. Pavel Ursu Arasındaki İkili Görüşme
28 Aralık 2018Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ülke Ofisi Başkanı Dr. PavelUrsu,Sayın Bakan Yardımcımız Prof.Dr. Emine Alp Meşe’ye 16 Ağustos 2018 tarihinde Makamında hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirmiştir. Görüşmede aynı zamanda, DSÖ ve Bakanlığımız arasındaki mevcut işbirliği, önümüzdeki dönem işbirliği seçenekleri ve gelecek dönemde yapılması planlanan çalışmalar da ele alınmıştır. 

Görüşmede halk sağlığı başta olmak üzere Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve hastanelerde el hijyeni, İki Yıllık İşbirliği Anlaşması’nın daha etkin uygulanması için atılması gereken adımlar, Ülke İşbirliği Stratejisi gibi teknik konular ile işbirliği mekanizmasının daha da güçlendirilmesinin yolları tartışılmıştır. Ayrıca, ülkemizin Suriye krizi çerçevesinde yürüttüğü başarılı uygulamaların uluslararası platformlarda hak ettiği nitelikte görünürlüğünün sağlanabilmesi için yapılabilecek ortak çalışmalar masaya yatırılmıştır.Bakanlığımız ve DSÖ işbirliğinde gerçekleştirilecek olan ve hazırlık aşamasında olan Türkiye’de Sağlık Güvenliği Projesi gibi mevcut yürütülen ve önümüzdeki dönemde yürütülmesi planlanan projelerin genel çerçevesi ele alınmıştır.

Kabulde aynı zamanda,DSÖ’nün üst düzey toplantılarında Bakanlığımızın etkin temsiliyeti ve yakın dönemde gerçekleştirilecek olan önemli DSÖ toplantılarına ilişkin detaylar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.