Romanya İle Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
28 Aralık 2018

romanya_icerik_1.jpg

Ülkemize resmi ziyarette bulunan Romanya Başbakanı Viorica Dancila, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Alt heyet görüşmelerinin ardından, Cumhurbaşkanımız ve konuk Başbakan nezaretinde ikili anlaşmalar imza törenine geçildi. Törende Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ve Romanya Sağlık Bakanı Sorina Pintea, iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmasına imza attı. 

Türkiye ile Romanya arasındaki anlaşmada karşılıklı olarak sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi, sağlık alanında karşılıklı yatırımların teşvik edilmesi, halk sağlığı ve aile hekimliği sistemi, geriatri, acil sağlık hizmetlerinin organizasyonu hususlarında bilgi değişimi, heyet ve uzman personel değişimi ve karşılıklı olarak toplantılara katılımı içeren maddeler yer aldı.

15 Ekim günü gerçekleştirilen toplantılar Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Dancila’nın başkanlığında başladı ve alt heyetler şeklinde devam etti. Alt heyetler çerçevesinde Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, Romanya Sağlık Bakanı Sorina Pintea ve Ekonomi Bakanı Eugen Teodorovici ile bir araya geldi. Görüşmede ülkemizde gerçekleştirilen Sağlıkta Dönüşüm Programı ve sağlık turizmi konuları ele alındı. Bakan Koca, ülkemizin bölgenin sağlık üssü olma hedefi taşıdığını ifade ederken, konuk Sağlık Bakanı bu alanda ortak çalışma grubu kurulmasını önerdi. Ekonomi Bakanı Teodorovici ise Türkiye’deki hastaneleri ziyaret ettiğini ifade etti ve takdirlerini dile getirdi. Teodorovici, Mersin Şehir Hastanesinin bir benzerinin Köstence’de inşa etmek istediklerini ve bu konuda anlaşma yapma niyetinde olduklarını sözlerine ekledi. Konuk Bakan ayrıca ülkemizde tedavi görecek hastalar için hükümet olarak destek vereceklerini belirtti.

romanya_icerik_2.jpg

  • romanya_galeri_1.jpg
  • romanya_galeri_2.jpg