74. Dünya Sağlık Asamblesi
14 Haziran 2021

0524-74DSA1.jpg

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst düzey karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nin 74. Oturumu 24 Mayıs-1 Haziran 2021 tarihleri arasında sanal ortamda gerçekleştirildi ve Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca Başkanlığında bir heyet ile katılım sağlandı. 
Sayın Bakanımız “Mevcut salgını sona erdirmek, bir sonrakini önlemek: birlikte daha sağlıklı, daha güvenli ve daha adil bir dünya inşa etmek” başlıklı Genel Oturumda katılımcılara hitap etti. 
Ülkemiz Asamble’de kabul edilen “Sağlık Acil Durumlarına İlişkin DSÖ Hazırlığının ve Yanıtının Güçlendirilmesi”, “Pandemi Hazırlığı ve Yanıtına İlişkin Bir DSÖ Sözleşmesi, Anlaşması veya Başka Bir Uluslararası Araç Geliştirilmesini Görüşmek Amaçlı DSA Özel Oturumu Düzenlenmesi”, “İlaç ve Diğer Sağlık Teknolojilerin Erişimin İyileştirilmesi İçin Yerel Üretimlerinin Güçlendirilmesi”, “Sağlık ve Bakım İş Gücünü Korumak, Kollamak Ve Yatırım Yapmak”, “Hemşirelik ve Ebeliğin Güçlendirilmesi: Eğitim, İş, Liderlik ve Hizmet Sunumuna Yapılan Yatırımlar”, “Özellikle Kadınlar, Kız Çocukları ve Çocuklara Karşı Şiddet Olmak Üzere Kişiler Arası Şiddete Çok Sektörlü Yanıt” ve “Doğu Kudüs Dahil İşgal Altındaki Filistin Topraklarında ve Suriye Golan'daki Sağlık Koşulları” başlıklı 7 Karara eş-sunucu oldu.


0524-74DSA2.jpg

0524-74DSA3.jpg