Arnavutluk Sağlık ve Sosyal Korunma Bakanı Ogerta Manastırliu’nun Ülkemizi Ziyareti
19 Temmuz 2021

0603-Arnavutluk1.jpg

Arnavutluk Sağlık ve Sosyal Korunma Bakanı Ogerta Manastırliu, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın 2-4 Haziran 2021 tarihlerindeki Türkiye ziyaretine iştirakle ülkemizi ziyaret etti. Konuk Bakan, 3 Haziran 2021 tarihinde Bakanlığımızı ziyaret ederek Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ile makamında görüştü. 
Görüşmede özetle; Türkiye-Arnavutluk Dostluk Hastanesi, sağlık sistemi desteği, aşı tedariki, ilaç, tıbbi malzeme, tıbbi cihaz tedariki, sağlık hizmetine ilişkin bilgi ve tecrübe paylaşımı, sağlık bilgi sistemleri konuları gündeme geldi. 
Konuk Bakan, ziyareti marjında 3 Haziran 2021 tarihinde Bakanlığımız AB ve Dış İlişkiler Genel  Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Genel Müdür Dr. Selami Kılıç başkanlığında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK)’ndan yetkililerin de bulunduğu heyet ile görüştü. 
Görüşmede özetle; ilaç ve tıbbi cihazların doğrudan tedariki ve satın alımı konusunda işbirliği, iki ülke arasında sağlık alanında işbirliği kapsamında TİTCK  ile eşleştirme programları ve uzman değişimleri yolu ile işbirliği, TİTCK ile ilaç ve tıbbi cihaz mevzuatı ve regülasyonları konusunda işbirliği, USHAŞ ile İşbirliği konuları gündeme geldi.
Konuk Bakana Türkiye’nin sağlık sistemi ve TİTCK’nın faaliyetleri ve Arnavutluk ile muhtemel işbirliği alanları konusunda sunum yapıldı.

0603-Arnavutluk2.jpg