Acil ve Afet Tıbbı Uluslararası Saha Uygulaması
13 Ocak 2022

1216-acilafet1.jpg

Urla Ulusal ve Uluslararası Acil-Afet Eğitim Ve Simülasyon Merkezi’nde 15-16 Aralık 2021 tarihleri arasında Acil ve Afet Tıbbı Uluslararası Ortak Saha Tatbikatı düzenlendi.  

Söz konusu tatbikatın açılışına Sayın Bakan Yardımcımız Dr. Şuayip Birinci, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Eray Çınar, Uluslararası Kuruluşlarla İlişkiler Dairesi Başkanı Yusuf Irmak, İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Burak Öztop, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık İstanbul Coğrafi Ayrık Ofisi Direktör Vekili Dr. Irshad Ali Shaikh, Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Temsilcisi Wessam Mankoula ve birçok Türk Devletleri Teşkilatı temsilcisi katılım sağladı. 

Tatbikatta 9 Afrika ülkesinde (Sudan, Cibuti, Çad, Gambiya, Gine, Somali, Nijer, Senegal, Kamerun) 45 sağlık çalışanı katılım sağladı.  Tatbikatta misafir sağlık ekipleri COVİD-19 vakalarına müdahale dahil 5 farklı acil durum senaryosunu 12 vakada sahada tatbik etti.

 
1216-acilafet2.jpg