Dünya Sağlık Örgütü Hızlı Yanıt Mobil Laboratuvarları (RRML) İnisiyatifi Kapsamında Simülasyon Egzersizi Gerçekleştirilmesi ve Acil Sağlık Ekipleri (EMT) İçin Bölgelerarası Eğitim Merkezi Kurulmasına Yönelik Hazırlık Ziyareti
15 Mart 2022

0228-dsöhızlı1.jpg

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisinin Sağlık Acil Durumları Programı çerçevesinde Küresel Salgın Uyarı ve Yanıt Ağı (GOARN) ile işbirliği içerisinde 2018 yılında başlatmış olduğu Hızlı Yanıt Mobil Laboratuvarları (RRML) İnisiyatifi kapsamında İstanbul’da bir Simülasyon Egzersizi gerçekleştirme ve ülkemizde bir Acil Sağlık Ekipleri (EMT) İçin Bölgelerarası Eğitim Merkezi kurulması önerisinin talebini Bakanlığımıza iletti. 

Bu talep doğrultusunda DSÖ Genel Merkezinden Ülke Hazırlıklılığının Güçlendirilmesi Acil Sağlık Ekipleri (EMT) Ağ Lideri Flavio Salio, DSÖ Avrupa Bölge Ofisinden Dr. Oleg Storozhenko, DSÖ Türkiye Ülke Ofisi Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev ve İstanbul GDO Ofisi Başkan Vekili Dr. Irshad Shaikh’ten oluşan DSÖ heyeti ilk hazırlık ziyaretini 28 Şubat 2022 tarihinde Genel Müdürümüz Dr. Selami Kılıç ile gerçekleştirdi. DSÖ Heyeti ile her iki organizasyonun teknik konuları görüşüldü.

 
0228-dsöhızlı2.jpg