75. Dünya Sağlık Asamblesi
13 Haziran 2022

0523-75dsa1.jpg

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesinin (WHA) 75.’si 22-28 Mayıs 2022 tarihlerinde İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlendi. Ülkemiz Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca başkanlığında oluşan heyetle temsil edildi. Asamblenin “Barış İçin Sağlık, Sağlık İçin Barış” temalı açılış oturumunda Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca "İnsan sağlığı söz konusu olduğunda; bölge, ırk, renk, cinsiyet ve din ayrımı yapmaksızın aynı azim ve kararlılıkla insan sağlığına ilişkin öncelikleri, çatışmaların önüne bir siper gibi çekmek konusunda tek vücut olmalıyız. COVID-19 pandemisiyle mücadele süreci, başlangıcından itibaren her bir ânıyla üzerinde çalışılması gereken bir dersler bütünüdür. Ülkem, pandeminin ilk gününden itibaren bu sınavı tüm aşamalarında başarıyla verdi.” ifadelerini kullanarak sağlık ve barışın önemine vurgu yaptı.


Asamble sırasında ikili görüşmelerde bulunan Sayın Bakanımız, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhonom, Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin, Cezayir Sağlık Bakanı Dr. Abdurrahman bin Bozid, Özbekistan Sağlık Bakanı Bezhod Musayev ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev  ile bir araya geldi. Görüşmelerde işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. 
 
Asamblenin önemli gündem maddelerinden olan; Ukrayna'da meydana gelen sağlık sorunlarına yönelik “Rusya Federasyonu’nun Saldırısı Kaynaklı Ukrayna'daki ve Mülteci alan ülkelerdeki Acil Sağlık Durumu Rezolüsyonu” kabul edildi. Ayrıca Rusya Federasyonu tarafından önerilen “Ukrayna'daki ve Mülteci alan ülkelerdeki Acil Sağlık Durumu Rezolüsyonu” kabul edilmedi. 

Asamble sırasında yapılan DSÖ Genel Direktörlük seçiminde Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ Genel Direktörlüğüne ikinci kez 5 yıllığına yeniden seçildi.
 
0523-75dsa2.jpg

  • 0523-75dsa7.jpg
  • 0523-75dsa6.jpg
  • 0523-75dsa3.jpg
  • 0523-75dsa4.jpg
  • 0523-75dsa5.jpg