G20 Birinci Sağlık Bakanları Toplantısı ve Ortak Finans ve Sağlık Bakanları Toplantısı
13 Temmuz 2022

0620-g201.jpg

G20 Birinci Sağlık Bakanları Toplantısı ve Ortak Finans ve Sağlık Bakanları Toplantısı, 20-21 Haziran 2022 tarihleri arasında Endonezya’nın Yogyakarta şehrinde düzenlendi. Toplantının birinci gününde Sağlık Bakanları Toplantısı, ikinci gününde ise Finans ve Sağlık Bakanları Ortak Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Bakan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Tolga Tolunay başkanlığında bir heyet ile katılım sağladı.

G20 Birinci Sağlık Bakanları Toplantısında, sene başından bu yana, Sağlık Çalışma Grupları’nda gerçekleştirilen çalışmalar ve yan etkinlikler hakkında üye ülkeler nezdinde karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu ve sene sonunda kabul edilmesi amaçlanan Sağlık Deklarasyonu’nun temel noktaları hakkında üye ülkeler bilgilendirildi. 

G20 Finans ve Sağlık Bakanları Ortak Toplantısında ise Dünya Bankası tarafından kurulması planlanan Finansal Aracılık Fonu (FIF) ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kurulması planlanan Finans ve Sağlık Koordinasyon Platformunun yönetişim yapılarının ve finansman kaynaklarının nasıl olacağına ilişkin üye ülkeler ve ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde fikir alışverişinde bulunuldu. Söz konusu toplantıya G20 Endonezya Dönem Başkanlığı’nın belirlediği usul çerçevesinde Bakanlığımız tarafından fiziki katılım sağlandı, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ise toplantıya çevrimiçi katılım sağladı. 

 
0620-g202.jpg