İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Devletleri Ulusal İlaç Düzenleyici Otoriteleri Başkanları 2. Toplantısı
12 Ekim 2022

0905-iit1.jpg

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Devletleri Ulusal İlaç Düzenleyici Otoriteleri Başkanları 2. Toplantısı 5-7 Eylül 2022 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya Sayın Bakan Yardımcımız Doç. Dr. Tolga Tolunay, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkanı Tolga Karakan, Genel Müdürümüz Dr. Selami Kılıç katılım sağladı. Bunun yanı sıra toplantıya İİT Genel Sekreter Yardımcısı Askar Mussinov, 40 İİT Üye ülkesinden İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkanları ve Yardımcıları, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi Direktörü Mahzar Hussein (SESRIC), İslam Kalkınma Bankası Direktörleri (IsDB) Idrissa Dia ve Ammar Ahmed, İİT Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi’nden (COMSTECH) ve Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) katılım sağlandı. 

0905-iit2.jpg

Toplantının ilk gününde; 
- İİT Üye Ülkelerinde İlaç Düzenlemesi: Mevcut Durum, Zorluklar ve Fırsatlar
- Halk Sağlığı Acil Durumlarına Yönelik Düzenleyici Hazırlık ve Müdahale İçin Ülke Stratejileri: Pandemilerle Mücadelede Ulusal İlaç Düzenleyici Kuruluşlarının Rolü
- Aşıların Geliştirilmesi, İmalatı ve Yönetimi için Stratejiler ve Geleceğe Yönelik Beklentiler ele alındı.

Toplantının ikinci gününde; 
- İİT Üye Ülkelerinde Klinik Araştırmalar Yönetmeliği
- Sahte ve Yasadışı Ürünlerle Mücadelede Stratejiler, En İyi Uygulamalar ve Gelecek Planları ele alındı.

Toplantı sonunda 2022-2024 yılları için İİT’nin ilaç ve tıbbi cihaz alanında gerçekleştireceği aktivitelere rehberlik etmesi amaçlanan 2022-2024 Eylem Planı ve konuya ilişkin genel politikaları içeren İstanbul Deklarasyonu oybirliği ile kabul edildi.

0905-iit3.jpg

0905-iit4.jpg