MIKTA Sağlık ve Dışişleri Bakan Yardımcıları Ortak Toplantısı
12 Ekim 2022

0908-mikta1.jpg

Ülkemizin MIKTA Dönem Başkanlığı çerçevesinde Sağlık ve Dışişleri Bakan Yardımcıları Ortak Toplantısı çevrimiçi olarak 8 Eylül 2022 tarihinde düzenlendi. Toplantıya Bakanlığımızı temsilen Bakan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Tolga Tolunay katılım sağladı. Toplantıya ayrıca Dışişleri Bakanlığından Bakan Yardımcısı Sayın Faruk Kaymakçı ile diğer MIKTA üyesi ülkelerin Dışişleri, Sağlık Bakan Yardımcıları ve Genel Müdürleri de katılım sağladı.

Toplantıda genel olarak; COVID-19 döneminde ülkelerin tecrübeleri paylaşılıp MIKTA’nın küresel sağlık mimarisindeki rolünün ve yerinin güçlendirilmesi için neler yapılabileceği ele alındı.  

Bu noktada Sağlık ve Dışişleri Bakanlıklarının koordinasyonun, MIKTA'nın küresel sağlık mimarisinde daha büyük bir rol oynama yeteneğine önemli ölçüde katkıda sunacağı paydaşlarca dile getirildi. Bunun yanı sıra pandemilerde aşılamanın önemi ve pandemilerle Yeni Normal olarak nasıl başa çıktığımız gibi konularda ortak bir bakış açısı geliştirilmesi konuları da toplantıda ele alındı.

Toplantı sonunda Bakanlığımızın Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak yukarıda yer alan konuları içerecek şekilde hazırladığı MIKTA Sağlık ve Dışişleri Bakan Yardımcıları Ortak Toplantısı Deklarasyonu üye ülkelerin destekleri ile kabul edildi.
 
0908-mikta2.jpg