2. Türk Dünyası Tıp Kurultayı ve Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı ve 2. Özbekistan-Türkiye Sağlık İş Forumu ve Fuarı
20 Eylül 2023

0816-2tdtk1.jpg

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan eski Cumhurbaşkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orban ve Türk Devletleri Teşkilatı eski Genel Sekreteri Sayın Bağdat Amreyev’in katılımları ile “Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler” temasıyla 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Zirve sonrasında “Zirve Bildirisi” ve “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” belgeleri imzalanmış olup, Zirve Bildirisi’nde; “… üye ve gözlemci devletlerin Sağlık Bakanları ve bilim insanlarının katılımıyla her yıl “Türk Dünyası Tıp Kongresi”nin düzenlenmesini onayladıklarını beyan edildi.

Türk Dünyası Tıp Kurultayı’nın ilki, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himaye ve teşrifleriyle 30-31 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirildi. Kurultay’a, Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ve gözlemci ülkelerden Sağlık Bakanları ve bilim insanları katılım sağladı, Kurultayın 2023 yılında Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenmesi kararlaştırıldı.
Bu çerçevede Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekretaryası ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı koordinasyon ve desteğiyle 2. Türk Dünyası Tıp Kurultayı ve Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı’nın 16-17 Ağustos 2023 tarihlerinde Semerkant’ta gerçekleştirildi. 

 
0816-2tdtk2.jpg

Söz konusu toplantıya Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Azerbaycan Sağlık Bakanı Sayın Teymur Musayev, Kazakistan Sağlık Bakanı Sayın Azhar Giniyat, Özbekistan Sağlık Bakanı Sayın Amrillo Inayatov, Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı Tilek Mammadaliyev ile Tataristan Sağlık Bakanı Sayın Marsel Minnullin katılım sağladı. Katılım sağlayan tüm Bakanlar ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi ve ülkelerimiz arasında sağlık alanındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. 

0816-2tdtk3.jpg

0816-2tdtk4.jpg

0816-2tdtk5.jpg

0816-2tdtk6.jpg

Türkiye-Özbekistan Sağlık Bakanlıkları arasında 10 protokolü içeren 2024 - 2025 Eylem Planı 16 Ağustos 2023 tarihinde yapılan törenle imzalandı.  Protokoller; üniversiteler ve hastaneler başta olmak üzere, Türk ve Özbek kurumları arasında iş birliğini içeriyor. 

0816-2tdtk7.jpg

2. Türk Dünyası Tıp Kurultayı ve Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısı ile eşzamanlı olarak ilki 2019 yılında Taşkent’te gerçekleştirilen Özbekistan-Türkiye Sağlık İş Forumu ve Fuarı’nın ikincisi düzenlendi.

Oldukça yoğun ilgi gösterilen Forum ve Fuar kapsamında Türk ve Özbek firmalar tarafından 45 stant açıldı, 1300 civarında katılımcı ziyaret etti.

0816-2tdtk8.jpg
0816-2tdtk9.jpg