Türk Sağlık Gücü Sudan’da Eğitimlerine Devam Ediyor Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019

Türk Sağlık Gücü Sudan’da Eğitimlerine Devam Ediyor


sudanegitim5.jpg

Bakanlığımız tarafından geliştirilen ve Sudan Sağlık Bakanlığı, SESRİC ve TİKA işbirliğinde yürütülen İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerde Acil Sağlık Hizmetlerine Hazırlıklılık ve Yanıt Konusunda Kapasite Geliştirme Projesi’nin ikinci faz eğitimleri 15-19 Temmuz 2018 tarihleri arasında Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında İslam ülkelerinin önemli bir eksiği olan sağlık acil durumlarına hazırlıklılık ve müdahale konusundaki sağlık insan gücü kapasitesinin Türkiye tecrübeleri doğrultusunda geliştirilmesi, öncelikle Sudan Sağlık Bakanlığı personelinin eğitilmesi ve ardından eğitici eğitimlerini başarı ile tamamlayan Sudan Sağlık Bakanlığı çalışanları tarafından Türkiye’nin gözetiminde diğer İslam ülkelerine eğitimler verilmesi planlanıyor.

Projenin ilk fazında Bakanlığımız eğitimcileri tarafından Sudan’da gerçekleştirilen 3 tur eğitimde başarılı olan ve akabinde ülkemizde eğitici eğitimine tabi tutularak bilgi ve becerilerine katkı sağlanan 30 Sudanlı sağlık personeli, eğitici adayı yeterliliğine gelmişlerdir.

15-19 Temmuz tarihlerinde başlayan projenin yeni aşamasında ise, eğitici eğitimi almış olan Sudan sağlık çalışanları tarafından Bakanlığımız eğitmenleri gözetiminde Sudan’ın farklı bölgelerinden gelen sağlık çalışanlarına eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerin Sudan’ın tüm eyaletlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi proje kapsamında amaçlanıyor.  

  • sudanegitim1.jpg
  • sudanegitim2.jpg
  • sudanegitim3.jpg
  • sudanegitim4.jpg
Paylaş