Türkiye- Körfez İşbirliği Konseyi 4. Ortak Sağlık Çalışma Grubu Toplantısı
18 Nisan 2017

kikturkey4top.jpg

Türkiye- Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)   4. Ortak Sağlık Çalışma Grubu Toplantısı 12 Nisan 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleşmiştir. Toplantıya Sayın Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ, Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Dr. Öner GÜNER, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah OKUMUŞ, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkan Yardımcısı İsmail Mert VURAL ve Bakanlığımızın değerli temsilcileri katılım sağlamıştır. KİK yetkililerinden ise, KİK Sağlık Direktörü Mohsin Al – Dossari’nin yanı sıra Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığı’nın üst düzey temsilcileri katılım sağlamıştır. 

Toplantıda, Türkiye –KİK sağlık faaliyetleri ile ilgili olarak geçmiş toplantılarda alınan kararlara kısaca değinilmiş, Toplantı gündeminde yer alan aşağıdaki konulara ilişkin teknik birimlerden sunumlar yapılmıştır. 

- Diploma ve Akademik Derecelerin Karşılıklı Tanınması
- İlaç, Tıbbı Cihaz ve Kozmetik Ürünler
- Sağlık turizmi

Bahse konu çalışma alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi, geliştirilmesi ve teknik alanlarda işbirliğinin oluşturulmasına ilaveten, önümüzdeki dönemlere ilişkin yeni işbirliği alanı Tamamlayıcı ve Geleneksel Tıp olarak belirlenmiştir.

Toplantı sonunda Türkiye-KİK ilişkilerinin daha verimli hale getirilmesi, hızlandırılması ve gelecekteki çalışmaların daha etkili olması amacıyla birtakım kararlar alınmıştır. 


kikturkey4top2.jpg
kikturkey4top3.jpg